Aktualności Aktualności

Buk jaki jest, każdy widzi

Podczas jesiennych spacerów po lesie, zwłaszcza bukowym można natknąć się na specjalne siatki służące ułatwieniu zbioru nasion buka. Te brązowe orzeszki o trójkątnym kształcie schowane w kolczastej osłonie w fachowym języku leśników nazywane są bukwią. To z nich swój początek bierze każdy, nawet majestatyczny buk, którego spotkać można w lesie. Ponadto bukiew stanowi ulubiony przysmak dla wielu gatunków leśnych zwierząt. Nie wszyscy też wiedzą, że te orzeszki są jadalne także dla człowieka; smakiem przypominają znanego wszystkim orzecha laskowego.

Po oczyszczeniu i poddaniu selekcji tak zebrany materiał siewny zostanie wykorzystany w szkółkach leśnych do wyhodowania zdrowych sadzonek, które kiedyś zostaną posadzone w lesie i staną się dorodnymi bukami. Dlatego bardzo ważnym jest pozyskanie bukwi z najzdrowszych drzewostanów, w których drzewa wykazują najlepsze cechy pokroju.

Buki zaczynają owocować w wieku 60 – 80 lat. Lata nasienne powtarzają się w nieregularnych odstępach czasu (raz na 5 – 10 lat), zależy to również od warunków mikroklimatu. W częstych latach głuchych nie ma nawet niewielkiej ilości nasion, w innych z kolei latach obradzają tylko niektóre drzewa, rodząc bukiew przeważnie płoną. W tym roku urodzaj orzeszków bukowych jest obfity, co umożliwi zebranie odpowiedniej ilości nasion do wysiewu na szkółkach i pozwoli na pojawienie się wielu odnowień naturalnych tego gatunku. 

Buk to jeden z najliczniejszych i najpiękniejszych gatunków drzew liściastych będących ozdobą lasów Nadleśnictwa Jamy. Właśnie teraz, w czasie „ złotej polskiej jesieni” w Jamach buczyny pysznią się w lesie obfitością kolorów i zachwycają  obfitością owoców.