Aktualności Aktualności

Grzybobranie

Pogoda istnie grzybowa, więc i grzybobranie trwa w najlepsze. Niestety samochodów w lesie również wyrosło tyle, co grzybów po deszczu...

Dlatego przypominamy!

Według prawa "Ruch pojazdem silnikowym, zaprzęgowym i motorowerem w lesie dozwolony jest jedynie drogami publicznymi, natomiast drogami leśnymi jest dozwolony tylko wtedy, gdy są one oznakowane drogowskazami dopuszczającymi ruch po tych drogach. Nie dotyczy to inwalidów poruszających się pojazdami przystosowanymi do ich potrzeb." Kto się do tego nie stosuje, podlega karze grzywny!

Dlaczego to takie ważne? Kilka przykładów:

- Praca pilarza wiąże się z dużym niebezpieczeństwem. Gdy dojdzie do wypadku, potrzebny jest jak najszybszy dojazd karetki. Może być ona również potrzebna dla każdej innej osoby, przebywającej w lesie, również dla Ciebie.

- Przejezdne drogi są również potrzebne dla straży pożarnej w razie wystąpienia pożaru, osobom pracującym w lesie oraz przewoźnikom odbierającym drewno. Oni często potrzebują dużo miejsca na wykonanie manewru - stając na poboczach, skrzyżowaniach, utrudniacie im pracę.

- Im większy ruch na drogach leśnych, tym więcej spłoszonej zwierzyny, która może być przyczyną kolizji drogowych.

Aktualnie trwa akcja „Jesień 2022”, w związku z czym na terenach leśnych będą częste patrole Straży Leśnej oraz Policji, aby przeciwdziałać i wykrywać szkodnictwo leśne, również przestrzeganie ww. przepisu.

Zapraszamy na przygotowane dla Was parkingi leśne😊.

Dla przypomnienia link do mapki z miejscami postoju:
https://czaswlas.pl/mapa?search=1&s_parkingi=1&s_nazwa=&m_zoom=14&m_lat=53.57818751671893&m_lng=18.912191390991214
Życzymy obfitych zbiorów!