Aktualności Aktualności

Tajemnice ukryte w drzewach

Horoskop celtycki, czyli w swej istocie staroaryjski, bo Celtowie to Arjowie. Przybyli oni do Europy z Azji około 3 tysięcy lat temu. Wierzenia ludowe Celtów obrazują Duszę jako Drzewo Życia w wewnętrznym wymiarze. Druidzi uczyli, że wzrost duchowy i magia drzew to nauki powiązane. Celtyckie wierzenia uznawały drzewa za manifestację boskiej esencji i przypisywały każdej osobie, w zależności od jej daty urodzenia, drzewo opiekuńcze.

Horoskop celtycki zdecydowanie różni się od opracowań astrologicznych opartych na Zodiaku. Został stworzony przez druidów celtyckich około dwa tysiące lat temu. Druidzi stanowili hermetycznie zamkniętą i tajemniczą kastę kapłańską, przywędrowali z głębin Azji. Aby osiągnąć tylko pierwszy stopień wtajemniczenia, musieli spędzić jakieś dwadzieścia lat na odosobnieniach i naukach. Medytowali i zgłębiali wiedzę zaszyci samotnie gdzieś w niezmierzonych puszczach. Druidzi  twierdzili, że każdy człowiek ma swego przedstawiciela w jednym z drzew. Są drzewa ozdobne i skromne, delikatne i mocne, rosnące w większych skupiskach i samotne - tak, jak ludzie.

Podstawą horoskopu stało się przesilenie dnia i nocy oraz ich zrównanie, czyli równonoc. Celtowie uważali te dni za święte i przyznali im odrębne znaki: Dębu, Oliwki/Śliwy, Brzozy i Buka. Z tymi czterema drzewami praktykuje się w dniach przesileń i równonocy specjalne medytacje. Pozostałe drzewa patronują kolejnym odcinkom roku i występują podwójnie - przed i po przesileniu letnim. Jest to zgodne z astrologią wedyjską, gdzie rok dzieli się na dwie połówki, zimowo-wiosenną Północną Drogę Słońca znaną jako UttaraYana i letnio-jesienną zwaną DakszinaYaną. Znak Drzewa jest obecny chronologicznie w każdej połówce tego duchowego roku astronomicznego.

 

Kasztanowiec - 15 - 24 maj i 12 - 21 listopad

Sprawiedliwy - Inteligencja, zdolności organizacyjne i zmysł obserwacji. Realizm.

Drzewo ozdobne do 25m wysokości nie mające dużych wymagań. Kwitnie pięknie i obficie białymi kwiatostanami w maju. Owoce zwane kasztanami mają łupinę gładką, brązową. Ludzie urodzeni w tym okresie są rozważni i konsekwentni w postępowaniu. Posiadają głębokie poczucie sprawiedliwości. Bezpośredni, otwarci i nieco niezręczni w kontaktach międzyludzkich. Z baraku pewności siebie, drażliwi. Są pełni życia i wigoru.

Jego uroda nie jest codzienna. Zyskuje dopiero przy bliższym poznaniu ponieważ nie stara się o względy. Posiada głębokie poczucie sprawiedliwości, reaguje żywo, potrafi stoczyć bój o jakąś sprawę, ale potrafi się wycofać. To urodzony dyplomata. W miłości wyrafinowany. Nie znajduje łatwo partnera, choć bardzo tego pragnie. Jeśli kocha — to tylko raz. W towarzystwie drażliwy, nieoswojony, ale to wszystko z braku pewności siebie. Toteż przybiera często pozę wyższości a w rzeczywistości cierpi gdy nie znajduje zrozumienia i oddźwięku. W życiu rodzinnym bardzo oddany i rozsądny, niezwykle zaradny w zwykłych domowych pracach. Los kasztana zależny jest bardziej od okoliczności i od drugich ludzi niż od niego samego. Toteż bywa że zajdzie wysoko, bywa że całe życie walczy z przeciwnościami nie doznając wiele satysfakcji. Kasztan jest rosły i silny niczym patronujące mu drzewo. Jego niezwykle oryginalną urodę docenia się jednak dopiero przy bliższym poznaniu.

Los Kasztana w większym stopniu zależy od splotu okoliczności i ludzi niż od niego samego.

 

Jaśmin - 1 - 14 maj i 3 - 11 listopad

Jaśmin to dyplomata, człowiek towarzyski, popularny, ruchliwy. Jest rzetelny, ciekawy świata!

To krzew piękny, wysoki o smukłych, długich gałązkach, pokryty pierzastymi liśćmi. Kwiaty białe, wonne. Olejki lotne jaśminu używane są w przemyśle perfumeryjnym.

Ludzie urodzeni w tym okresie posiadają talent dyplomatyczny. Są rzetelni w wykonywaniu zobowiązań. Lubią gromadzić dobra materialne, ale nie są materialistami. Są osobami towarzyskimi, ale nadmiernie drażliwymi. Potrafią być troskliwi, chociaż nie są czuli.

Jaśmin należy do grona osób niezwykle lubianych i popularnych. Ruchliwy, towarzyski, zawsze z uśmiechem na ustach. Nie potrafi usiedzieć w jednym miejscu, lubi zmiany i jest ciekawy świata. Jaśmin to urodzony dyplomata, do perfekcji opanował sztukę kamuflażu odczuć. Pod maską żartownisia kryje się przeczulenie, a w głowie kłębią się wątpliwości i obawy. Jaśmin wciąż się zastanawia, czy został dobrze odebrany w oczach otoczenia, czy nie spadły jego akcje towarzyskie. Osoba urodzona w tym znaku unika jak ognia wszelkich zobowiązań. Przyciśnięta do muru wywiązuje się z obietnic rzetelnie, ale z ciężkim sercem. Jaśmin ma szczęście do dobrych zarobków, ale jest dość skąpy. Zastanawia się nad każdym wydatkiem, nie uznaje typowo polskich przyjęć ani kosztownych podarunków. W rodzinie lepszy dla dzieci niż współmałżonka, jest odpowiedzialny i troskliwy, miewa spory talent pedagogiczny. Nie potrafi tylko zdobyć się na czułość.

Temperatura uczuć Jaśmina to tylko kilka stopni powyżej zera.

 

Orzech - 21 - 30 kwiecień i 21 październik - 2 listopad

Namiętność, inteligencja, zdolności organizacyjne i zmysł obserwacji. Realizm.

Drzewo o pięknej, wspaniale rozwiniętej koronie. Kwitnie w końcu kwietnia i na początku maja. Odporny na mróz. Lubi grunt wapnisty, wilgotny. Ludzie urodzeni w tym okresie posiadają umysł o szerokich horyzontach. Cieszą się autorytetem. Nie uznają kompromisów. Posiadają wszechstronną inteligencję. Często są bezwzględnymi egoistami. Mają wygórowane ambicje. Można się spodziewać nieoczekiwanych reakcji z ich strony we współżyciu z ludźmi.

Pełen kontrastów i dziwny, twardy charakter ma orzech. Często egoista, agresywny i bezwzględny, jest równocześnie szlachetny z umysłem o szerokich horyzontach. Nieoczekiwane reakcje, wygórowane ambicje, brak elastyczności nie czynią z orzecha łatwego partnera. Nie zawsze jest lubiany, ale prawie zawsze podziwiany i cieszący się autorytetem. W miłości straszliwie zazdrosny i namiętnie przeżywający każdą uczuciową historię. W pobliżu tej osobowości zawsze czekają cię niespodzianki i to niekoniecznie miłego rodzaju. Nie wypoczywa, ale także nie da wypocząć. Nie zależy mu na taniej popularności, niecodzienne ma życie i nie znosi kompromisu. Natura obdarzyła Orzech pełnym kontrastów, dziwnym i twardym charakterem. Jest pozornie spokojny, ale w głębi duszy miotają nim sprzeczności. To egoista, często agresywny i bezwzględny, a równocześnie szlachetny. Jest kapryśny, łączy w sobie nieśmiałość i ekscentryczne pomysły, o które nikt by go nie podejrzewał. Na wskroś samolubny, potrafi jednak być lojalnym współpracownikiem i partnerem.

Nigdy nie można narzekać na nudę i brak wrażeń - ryzykujesz wiele dobrego i złego spotykając się z orzechem.

 

Klon - 11 - 20 kwietnia i 14 - 20 październik

Klon to mędrzec, cechuje go inteligencja, dowcip, zdolność do analizowania i dedukowania,  skłonność do refleksji.

Drzewo jest piękne i wyniosłe, łatwo się rozmnaża. Ma korę gładką, szarawą i dłoniaste liście. Owoce ma skrzydlate dojrzewające na jesieni.

Ludzie urodzeni w tym okresie wyróżniają się niezwykłą inteligencją. Są nieśmiali i pełni rezerwy. Posiadają ogromną ambicję i dumę, są wrażliwi na pochwały. Wyróżniają się energią i silną indywidualnością. Partnerowi chcą narzucić swoją wolę. Niektórzy są egoistami.

Klon to nie jest zwyczajny mały człowiek. Zły czy dobry będzie zawsze oryginalnością, kimś kto wyróżnia się w tłumie. Nieśmiały i pełen rezerwy, posiada ogromną ambicję, dumę i nienasycone pragnienie nowości. Często cyniczny, czasem zakochany w sobie lubi żeby o nim mówiono, jest wrażliwy na pochwały. Potrafi żyć bardzo skromnie, jeśli zajdzie taka potrzeba. W zasadzie jest zdrowy, cierpi na złe samopoczucia, często załamuje się nerwowo. Posiada liczne kompleksy. Miłość u klona jest bardzo skomplikowana. Chce tu imponować a przede wszystkim narzucać obiektowi wybranemu swoją wolę i swe kaprysy. Inteligencja niezwykła, łatwość w przyswajaniu wiedzy, bardzo dobra pamięć. Życie upłynie mu interesująco choć nie po różach. Żadnego Klona nie można nazwać zwykłym, szarym człowiekiem. Dobry czy zły, przystojny czy brzydal - zawsze wyróżnia się w tłumie. Ma świetny gust i potrafi wyłowić korzystne dla siebie nowinki mody. Jest nieśmiały, pełen kompleksów i zahamowań, a jednocześnie dumny i zakochany w sobie. Pochwał i komplementów potrzebuje do życia jak powietrza, by podbudować nieco obraz samego siebie. Chce, aby wciąż o nim mówiono, naturalnie w samych superlatywach ! Jego silna indywidualność oraz pewne wewnętrzne pogmatwanie sprawia, że z trudem znajduje bratnią duszę.

Gdy wreszcie trafi na swój typ, nic takiej pary nie rozłączy

 

Jarzębina - 1 - 10 kwiecień i 4 - 13 październik

Wrażliwość — inteligencja połączona z wyobraźnią, zdolność do syntezy, intuicja, fantazja.

Drzewo lub krzew z rodzaju jarząb. Często sadzona w parkach. Charakteryzuje się gładką korą, pierzastymi liśćmi. Kwiaty ma białe, szkarłatne i koralowe owoce. Kora wykorzystywana w garbarstwie. Ludzie urodzeni w tym okresie są pogodni, pozbawieni egoizmu. Są niezwykle ambitni, mają dobry gust, ale i trudny i skomplikowany charakter. Nie umieją przebaczać. Należą do ludzi samodzielnych i odpowiedzialnych. Przystosowują się do trudnych warunków.

Niech was nie zmyli jej pozorna delikatność. Ona jest mocna, wytrwała i bardzo dzielnie przeciwstawia się różnym burzom i złym podmuchom losu. Na jej twarzy częściej spotkacie uśmiech niż łzy, mimo że każde zmartwienie (swoje i cudze) przeżywa głęboko. Ale taka już jest nasza jarzębina — urokliwa, pogodna, strojna w dary natury. Pozbawiona egoizmu, ale pragnąca skupić wokół siebie nie tylko spojrzenia, ale sprawy i działanie. Jest niezależna i zależna równocześnie. Żyje dla życia, kocha ruch, niepokój a nawet komplikacje. Zresztą sama też komplikuje niekiedy i swe własne życie przez zbytnie filozofowanie lub nazbyt skrupulatne wahanie. Jej wielki gust i wrażliwość predystynują ją do zawodów artystycznych, ale i w innych osiąga wysokie szczeble. W miłości postępuje nieprzewidzialnie: gwałtowna, namiętna i uczuciowa. Posiada duże talenty towarzyskie, a w ogóle to mogłaby bawić się w jasnowidza, gdyby wierzyła że to prawda. Jest pogodna i pełna uroku, potrafi uśmiechać się nawet przez łzy. Pragnie skupiać wokół siebie ludzi i sprawy. Natura obdarzyła ją wrażliwością artystyczną i świetnym gustem. W miłości jest nieobliczalna, wciąż sprawia partnerowi niespodzianki. Kocha gwałtownie i namiętnie.

Jarzębina nie potrafi przebaczać, jeśli raz się zawiedzie, odchodzi w siną dal.

 

Leszczyna - 22-31 marzec i 24 wrzesień – 3 październik

Niezwykła — inteligencja połączona z wyobraźnią, zdolność do syntezy, intuicja i fantazja.

Drzewa i krzewy należące do rodziny brzozowatych. Ważny składnik lasów liściastych. Owoce leszczyny - orzechy laskowe są smaczne i pożywne. Ludzie urodzeni w tym okresie mają naturę niezależną, obdarzoną niespotykaną intuicją. Życzliwi dla innych, nie dbający o swoje życie osobiste. Są to ludzie o wielkim magicznym uroku obdarzeni mądrością życiową. Uczciwi i tolerancyjni w stosunku do partnera. Mają zdolności wróżbiarskie.

Częściej niepozorna niż efektowna, roztacza przedziwny wpływ na otoczenie a urok osobisty pomaga jej w osiąganiu celów życiowych. Jest niewymagająca i bardzo wyrozumiała. Umie pozyskać ludzi jeśli jej na tym zależy umie się podobać. Ogromna życzliwość dla drugich zyskuje jej popularność na której w cichości serca bardzo jej zależy. Leszczyna często jest działaczką, bojowniczką, społecznie udzielającym się człowiekiem. Mniej natomiast dba o życie osobiste tak swoje jak i rodziny. W miłości czasem kapryśna, choć uczciwa i tolerancyjna jako partner. Owoce leszczyny były stosowane w wielu obrzędach jako symbol płodności, a nasi praprzodkowie uważali, że gałązki tego drzewa są obdarzone mocą magiczną. Leszczyna jest niepozorna i wątła, ale mimo szarości silnie oddziaływuje na otoczenie. Jej wręcz magiczny urok przyciąga i zniewala ludzi. Jest dobra, chętnie przychodzi z pomocą. Cechuje ją duża tolerancja, potrafi zrozumieć i wybaczyć wiele słabostek i potknięć.

Leszczyna w miłości jest kapryśna i nierówna, ale kocha gorąco i potrafi wiele wybaczyć. Nawet poważniejszy romans

 

Lipa - 11 - 20 marzec i 13 - 22 wrzesień

Sceptyk — Inteligencja, zdolności organizacyjne i zmysł obserwacji. Realizm.

Drzewo lubiane i bardzo cenione, często sadzone w parkach. Cenne miękkie drewno łatwe w obróbce. Ma pachnące kwiaty, cenione w zielarstwie. Ludzie urodzeni w tym okresie są wytrwali i niezależni. Cenią sobie stabilizację. Mają charakter łagodny i ustępliwy. Posiadają wiele uroku osobistego. Są niestali w uczuciach i poglądach.

To dziwne może, ale lipa z wiekiem cieszyć się będzie większym powodzeniem i uznaniem tak w rodzinie jak i wśród przyjaciół. Spokojnie przyjmuje to co jej życie przynosi. Charakter trochę leniwy, trochę wygodny a w ogóle łagodny i ustępliwy. Trud, walka, pośpiech — to jej wrogowie, ale ciągle marzy o dostatnim życiu, o celach do których nie dojdzie. Toteż zawsze ma ukryty żal do życia, do zdobyczy i osiągnięć swoich kolegów. Zawsze do czegoś wzdycha i często narzeka. Mimo to życie z nią jest łatwe i miłe bowiem lipa potrafi poświęcać się nawet dla swoich bliskich. W miłości rzadko znajduje szczęście. Jest inteligentna, zdolna, ale nie rozwinie swoich zdolności bowiem brak jej cnoty wytrwałości. Niektóre lipy w swej postawie lamentując dochodzą do dziwactw. Inne - które znajdą bratnią duszę są jej bardzo oddane.

 UWAGA: Lipa jest bardzo zazdrosna-wymaga bezwzględnej wierności od partnera

 

Wierzba – urodzeni 1 - 10 marca i 3 - 12 września

Wierzba to melancholik - inteligencja połączona z wyobraźnią, zdolność do syntezy, intuicja, fantazja.

Drzewo liściaste lub krzew. Korę ma jasnobrunatną, liście podłużnie lancetowate. Rośnie przy drogach, rzekach i potokach. Ludzie urodzeni w tym okresie są delikatni, wrażliwi, obdarzeni wdziękiem i urodą. Posiadają zdolności artystyczne oraz wrażliwą intuicję. Są uczciwi, inteligentni i wymagający.

Wierzba jest piękna lecz smutna. Jeśli jest kobietą posiada niekłamany naturalny wdzięk. Mężczyźni - wierzby mają olbrzymie powodzenie u kobiet. Ogromnie wrażliwa, tak w stosunkach z ludźmi jak i w życiu uczuciowym. Posiada duże zdolności artystyczne, a piękno kocha w każdej postaci. Marzy o pięknym domu, ładnych strojach i biżuterii. Ciągnie ją w świat - podróże, wyjazdy, a równocześnie przywiązuje się do domu i rodziny. Są w niej dwie natury: jedna senna czuła, druga pełna niepokoju, zmienna. Poza tym wszystkim posiada charakter prawy i uczciwy, jeśli trzeba wybiera trudniejszą drogę. Daje sobą powodować osobom bardzo bliskim, ale życie z nią jest niełatwe. Kapryśna, wymagająca, zależna od nastrojów aż do histerii włącznie. Posiada zdolności czy też intuicje tak wrażliwą, że przewiduje zawsze wydarzenia czym zadziwia swe otoczenie. Bardzo często doznaje wiele cierpień w miłości, ale bywa też że znajduje przystań w małżeństwie. Wtedy jednak skrycie uważa się za niezrozumianą i niedocenioną. Wierzba to delikatna osobowość, obdarzona wdziękiem i nieco tajemniczą urodą. Jest piękna, ale smutna; wrażliwa, uczuciowa i łagodna. Ciepła melancholia jeszcze przysparza jej uroku, gdyż nigdy nie zmienia się w pesymizm.

Znak ten, mimo wielu zalet, ma kłopoty ze znalezieniem życiowej przystani.

 

Sosna - 20 - 28 luty i 24 sierpień - 2 wrzesień

Wyrafinowanie - inteligencja, dowcip, zdolność do analizowania i dedukowania - skłonność do refleksji.

Drzewo iglaste z rodziny sosnowatych, pospolite. Jest drzewem długowiecznym rosnącym na ubogich glebach. Drewno miękkie, żywiczne. Ludzie urodzeni w tym okresie należą do tych, którzy wiedzą czego chcą. Są dobrymi, odważnymi organizatorami. Potrafią walczyć z przeciwnościami. Przeżywają wiele gorzkich rozczarowań, ponieważ łatwo się angażują, lecz nie potrafią dokonać odpowiedniego wyboru wśród partnerów.

Sosna jest świadoma swego wdzięku. Trochę zapatrzona w siebie lubi otaczać się przyjemnymi ludźmi. Mimo pozornych słabości jest twarda, umie walczyć z trudnościami i tak układa sobie życie jak jej wygodnie. Nie ma w niej nic pasywnego. Odważna, aż do zuchwałości, w każdej dziedzinie życia zajmie jakieś miejsce, osiągnie coś dla siebie. Jest dobrym kolegą i kompanem, w przyjaźni - odnosi się z rezerwą i powściągliwością. Za to w miłości płonie jasnym i gwałtownym płomieniem, ale również bardzo szybko gaśnie jej namiętność. Bardzo łatwo zraża się i zniechęca. Przeżyje wiele gorzkich rozczarowań zanim natrafi na swój typ. Zadośćuczynienie znajduje zawsze w pracy. Jest dobrym organizatorem, cieszy się zaufaniem otoczenia. Jej praktyczna filozofia życiowa, jej śmiałość zapewnia jej piękne efekty... dopóki nowe uczucia (które traktuje ogromnie sentymentalnie) nie zniszczą wszystkiego. Sosna jest znakiem sprzyjającym szczególnie kobietom. Sprawia wrażenie delikatnej i słabej, ale w gruncie rzeczy nie złamie jej nawet silny wiatr. Nie poddaje się klęskom rodzinnym ani zawodowym.

Sosna kłopoty sercowe stara się rekompensować pracą zawodową.

Źródło: Tablice edukacyjne sprzed kościoła w Lutowiskach w Bieszczadach.