Aktualności Aktualności

Jesienne dary lasu

Dąb jest potężnym drzewem osiągającym do 35-40 m wysokości. Tworzy najczęściej domieszkę w lasach mieszanych lub występuje samodzielnie, tworząc tzw. dąbrowy. Jest gatunkiem światłolubnym, rośnie na glebach żyznych i wilgotnych, tzw. grądach. Ponieważ żyje ponad 1000 lat, jest uznawany za symbol siły, długowieczności i mocy. Dawno temu stare dęby czczono jako bóstwa - wierzono, że mają magiczną moc. Drzewo ma duże znaczenie użytkowe. Nasiona zwane żołędziami, stanowią cenny pokarm dla wielu ssaków i ptaków. Kora dębów jest źródłem tanin, a kora dębu korkowegokorka. Żołędziami karmiono świnie i służyły jako pożywienie ludziom. Z galasów rozwijających się na dębach i ich kory uzyskiwano barwniki. Liczne gatunki uprawiane są jako rośliny ozdobne.

Dęby zaczynają owocować w wieku 60 – 80 lat. Lata nasienne powtarzają się w nieregularnych odstępach czasu (raz na 5 – 10 lat), zależy to również od warunków mikroklimatu. W częstych latach głuchych nie ma nawet niewielkiej ilości nasion, w innych z kolei latach obradzają tylko niektóre drzewa. W tym roku urodzaj żołędzi dębowych oceniamy jako średni, co umożliwi zebranie odpowiedniej ilości nasion do wysiewu na szkółkach i pozwoli na pojawienie się wielu odnowień naturalnych tego gatunku. Bardzo ważne jest, aby nasiona przeznaczone do siewu na szkółkach zostały zebrane z najdorodniejszych drzewostanów.

Dąb to jeden z najliczniejszych i najpiękniejszych gatunków drzew liściastych będących ozdobą lasów Nadleśnictwa Jamy. Właśnie teraz, w czasie „ złotej polskiej jesieni” w Jamach leśne dąbrowy sypią żołędziem niczym z rogu obfitości a my skrzętnie zbieramy te niezwykle cenne dla leśników dary lasu.