Aktualności Aktualności

Jodła wraca na Pomorze

Dokładnie w przeddzień „Dnia Ziemi” w Leśnictwie Słup w Nadleśnictwie Jamy posadzono plantację nasienną jodły pospolitej zwanej jodłą białą. Na powierzchni dwóch kwater po zlikwidowanej Szkółce Leśnej Lisnowo posadzono sadzonki z 22 drzew matecznych pochodzących z Pomorza. Wyhodowano je w szkółce Nadleśnictwa  Osusznica w RDLP Szczecinek. Plantacja po osiągnięciu wieku dojrzałości zacznie obradzać szyszki, które będą doskonałym źródłem nasion dla przyszłych upraw jodłowych, które niewątpliwie pojawią się w naszych lasach jako wyjątkowo cenna domieszka i odpowiedź na zmieniający się klimat. To działanie Lasów Państwowych na rzecz zwiększenia bioróżnorodności, odporności i atrakcyjności naszych lasów. Być może kiedyś jodła zastąpi zamierającego u nas świerka.

Jodła pospolita to rodzimy gatunek drzewa iglastego, który w Europie na niżu występuje tylko w Polsce i Francji. Ciekawostką jest, że nie występuje w ogóle w Skandynawii. U nas najlepsze warunki znajduje w południowej części kraju. Niezależnie od tego jednak można ją spotkać w północnych rejonach, np. na Pomorzu, gdzie czuje się równie świetnie jak w górach.

To gatunek bardzo wrażliwy na zanieczyszczenia powietrza, stąd do niedawna traktowano go jako gatunek ginący. Kiedy jakość powietrza diametralnie się poprawiła, zaczęto wprowadzać go do lasu. W naszych warunkach świetnie nadaje się jako cenna domieszka dla zasobnych i średnio zasobnych siedlisk.