Aktualności Aktualności

Koncentracja sił i środków na granicy województwa

Rozporządzeniem nr 10/2021 Wojewody Kujawsko-Pomorskiego z dnia 6 kwietnia 2021 r. Nadleśnictwo Jamy zostało zobowiązane do wykonania na granicy z Województwem Pomorskim ogrodzenia chemicznego ograniczającego lub zatrzymującego migrację zwierząt z terenów leśnych na obszar Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Pas zaporowy będzie wykonywany na odcinku od Wisły w kierunku wschodnim do granicy z Województwem Pomorskim. Będzie przebiegał drogami leśnymi przez obszar administracyjny wsi Wielki Wełcz, Zarośle, Gubiny i Budy.

Pierwszy oprysk został wykonany w dniu 14. kwietnia - środkiem Penergetic. W 2021 roku przewidzianych jest dziesięć zabiegów z zastosowaniem naprzemiennie dwóch środków zapachowych: Penergetic B Wild oraz Anti-bissan w postaci oprysku na pasie zaporowym o długości 20 km i szerokości 6 m. Opryski wykonywane będą w odstępach 3-4 tygodniowych. Równocześnie z wykonaniem „płotu chemicznego” będzie prowadzona kontrola skuteczności zabiegu, m.in. poprzez zastosowanie  fotopułapek na zwyczajowych przejściach zwierzyny.

Penergetic B Wild to produkt ograniczający szkody łowieckie oraz zabezpieczający przed przemieszczaniem się zwierzyny. Zastosowanie  pasy zaporowe zabezpieczające przed przemieszczaniem się zwierzyny.

Produkt jest w formie sypkiej i aplikujemy go w postaci oprysku. Produkt można stosować na glebę bądź na rośliny. Jest to produkt pochodzenia naturalnego /krzemionka/ więc nie ma przeciwwskazań w stosowaniu tego produktu. To środek zupełnie bezzapachowy dla człowieka. Zachowuje skuteczność przez 4-5 tygodni po zabiegu mimo opadów atmosferycznych, bez względu na rodzaj powierzchni na jaką wykonano oprysk.

W załączeniu map z przebiegiem „ogrodzenia chemicznego”.