Aktualności Aktualności

NIE WYPALAJ TRAW - NIE ZABIJAJ !

Kilka dni temu rozpoczęła się kolejna edycja kampanii społecznej STOP POŻAROM TRAW, w której po raz kolejny wraz z Lasami Państwowymi bierze udział Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Państwowa Straż Pożarna. Kampania kierowana jest do całej społeczności w naszym kraju. Pożary lasów, traw i nieużytków rolnych to wymierne straty.

Według danych Państwowej Staży Pożarnej w roku 2019, w ogólnej liczbie 153 520 odnotowanych pożarów w Polsce,  aż 55 912 było pożarami traw i nieużytków rolnych, co stanowiło 36,4% wszystkich pożarów. Pożary traw i nieużytków objęły powierzchnię 24 151 ha. W wyniku tych pożarów zginęło 10 osób, a 140 odniosło obrażenia.

Wypalanie traw to także bardzo duże zagrożenie dla lasów. Łąki wraz z terenami upraw rolnych dość często sąsiadują z gruntami leśnymi. Ogień z suchych traw porastających nieużytki, niejednokrotnie przenosi się na obszary leśne, niszcząc bezpowrotnie młode drzewostany, a drzewostany dojrzałe i starodrzewy poważnie uszkadza.

Za większość pożarów traw odpowiedzialny jest człowiek. Niestety, wśród wielu ludzi panuje przekonanie, że spalenie suchej trawy użyźni w sposób naturalny glebę, co spowoduje szybszy i bujniejszy wzrost młodej trawy, a tym samym przyniesie korzyści finansowych – NIC BARDZIEJ MYLNEGO! Nie dość, że wypalanie łąk, ściernisk i nieużytków może doprowadzić do pożaru pobliskiego lasu, domów i budynków gospodarczych, niesie zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia ludzi, to nie użyźni gleby, wręcz odwrotnie – wyjałowi ją. Cenne rośliny wyginą, a najszybciej odrosną chwasty. Wypalanie traw jest zabronione! Grożą za to wysokie kary, nawet do 5 tysięcy złotych, a w przypadkach, kiedy zagrożone jest życie lub mienie kary od 1 roku do 10 lat pozbawienia wolności.

Pamiętajcie o tym, że wypalanie traw zabija.