Aktualności Aktualności

Nowi obywatele jamskiego lasu

W niedzielę 16 maja br. w Nadleśnictwie Jamy zostały zaobrączkowane młode bieliki, które urodziły się w tym roku w jamskim lesie. Ornitolodzy z Komitetu Ochrony Orłów – Jerzy Pawelec i Jacek Jezierski, współpracownik Stacji Ornitologicznej PAN, po uzyskaniu odpowiedniej zgody od Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z Bydgoszczy i Olsztyna, dokonali pomiarów i założyli obrączki ośmiu młodym bielikom Na czterech gniazdach usytuowanych na sędziwych sosnach wykluło się w sumie osiem młodych ptaków, którymi natura nas obdarowała.

Bieliki zostały zważone, pomierzone zostały ich skrzydła, skoki i dzioby. W gniazdach, które również zostały pomierzone, znaleziono ryby, fragmenty innych ptaków i drobnych ssaków.

Każda założona metalowa obrączka zawierała kod składający się z cyfr i liter, pod którym kryją się takie dane, jak wiek, płeć i kraj pochodzenia. Dzięki obrączkom wiadomo będzie, dokąd ptaki polecą w swoją pierwszą podróż, gdzie będą spędzały swoją najważniejszą, bo pierwszą w ich ptasim życiu zimę. Dowiemy się także, kiedy zdecydują się na powrót do kraju z emigracji, jeśli w ogóle go opuszczą.

W zdobyciu tych informacji będzie mógł mieć udział każdy, gdyż odczyt z obrączki, wraz z miejscem i czasem jego dokonania, po przesłaniu do Stacji Ornitologicznej PAN, będzie składał się na kompletną historię danego ptaka.

 

Zdjęcia: Jerzy Pawelec, Jacek Jezierski