Aktualności Aktualności

Sadzonki skąpane w bieli

Podczas jesiennych spacerów po lesie spotkać można sadzonki sosnowe lśniące bielą, mimo że do mrozów jeszcze daleko. Te kolorowe małe drzewka to sadzonki sosny, które jesienią zostają pokryte preparatem odstraszającym zwierzynę leśną przed ich zgryzaniem. Preparat ten nie jest trujący, ma jedynie gorzki smak, co odstrasza sarny, jelenie czy daniele przed ugryzieniem  młodych sadzonek i ich zniszczeniem.

Schyłek roku i spoczynek wegetacyjny roślin nie oznacza całkowitej przerwy od prac  gospodarczych w lesie. Ze względu na sprzyjające o tej porze roku warunki pogodowe jesienne sadzenie młodego lasu jest coraz częściej stosowane przez leśników. Takie sadzenie pozwala na uniknięcie ryzyka suchej wiosny czy przedłużającej się zimy, a co się z tym wiąże - opóźnienia terminu odnowień wiosennych. Jesienne sadzenie drzew pozwala również na rozładowanie wiosennego spiętrzenia się prac odnowieniowych. Wykorzystując sprzyjającą pogodę, w Nadleśnictwie Jamy tej jesieni posadzono ok. 15 ha nowego lasu.

Każda nowa sadzonka to korzyść dla lasu i człowieka. Jedna dojrzała sosna „produkuje” tlen niezbędny do życia trzech osób! Pomyśl o tym.