Aktualności Aktualności

SZKÓŁKA PRZEDE WSZYSTKIM

Każdy las, nawet najstarszy i najpiękniejszy zaczyna się na szkółce. Tam trafiają zebrane nasiona, by po wysiewie wyrosnąć jako sadzonki, które po wysadzeniu w lesie zapoczątkują życie nowego lasu.

Szkółka to rodzaj ludzkiego przedszkola, w którym wyhodowane sadzonki przygotowują się do dorosłego, samodzielnego życia. Dobrze odżywione i wypielęgnowane gwarantują w przyszłości dorodny i zdrowy las. Bez szkółki i sadzonek żadne prace w lesie nie mają sensu.

Dlatego w Nadleśnictwie Jamy szkółka odgrywa bardzo ważną rolę. Kiedy stare kwatery w Lisnowie utraciły zdolność produkowania sadzonek, podjęto decyzje o budowie nowej szkółki w Łąkorzu. Wtedy nikt nie spodziewał się wystąpienia stanu pandemii i trudności gospodarczych. Mimo tych kłopotów prace postępują.

Właśnie 14 lipca 2020 r. dokonano odbioru prac polegających na ogrodzeniu szkółki siatką. Prace odebrano bez uwag. Długość ogrodzenia siedmiu kwater to 1825 mb. Jedną kwaterę ogrodzono w zeszłym roku. Rozpoczęto także budowę systemu deszczowni na przyszłej szkółce.

Każda szkółka jedna, jedyna i niepowtarzalna. Nasza także będzie.

 

Zdjęcia: Henryk Kapusta