Aktualności Aktualności

TRAGEDIA W LESIE

W dniu 19-03-2020 do leśniczówki Zwierzyniec w Nadleśnictwie Jamy wpłynęła informacja o znalezionym w lesie martwym wilku. Leśniczy wraz z podleśniczym niezwłocznie udali się we wskazane przez rozmówcę miejsce i znaleźli tam truchło młodej samicy wilka.

W wyniku podjętych działań na miejsce przybyła Straż Leśna i Policja celem rozpoczęcia czynności wyjaśniających przyczyny upadku młodej wadery. Na polecenie Policji  truchło zabrano  w celu przeprowadzenia sekcji. O zaistniałej sytuacji powiadomiono równocześnie  Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Bydgoszczy, a także Stowarzyszenie dla Natury WILK.

Wstępne oględziny miejsca znalezienia osobnika i stan zwierzęcia wykluczają udział człowieka jako przyczyny tragedii. Potwierdziła to również przeprowadzona przez weterynarię sekcja zwłok; ciało samicy było częściowo pozbawione sierści, co mogłoby świadczyć o chorobie skórnej.

Śmierć tak cennego dla środowiska zwierzęcia to niewątpliwie ogromna strata dla równowagi w ekosystemie. Jednak była to decyzja samej natury i my możemy jedynie ubolewać.

Na terenie Nadleśnictwa Jamy żyje kilkanaście wilków. Spotkanie z nim jest więc możliwe; to może być niezapomniana atrakcja. Biologia tego gatunku świadczy o tym, że unika on kontaktów z człowiekiem, co przy obecnej liczebności populacji wilków, jest bardzo prawdopodobne.