Aktualności Aktualności

Wilk na wieczornej zasiadce

Wilk na wieczornej zasiadce

 

To, że wilki można już spotkać w prawie każdym regionie Polski nikogo dziś nie dziwi. Trudniej jednak uwierzyć  w to, że te drapieżniki będą chciały się z nami integrować. Tymczasem fakty mówią same za siebie, co potwierdza nagranie z okolic Grudziądza, a dokładnie z Leśnictwa Słup i miejsca oddalonego w prostej linii tylko 1,5 km od granic miasta. W dniu 15.05.2020 w godzinach popołudniowych doszło do niecodziennego spotkania człowieka z wilkiem.

Oto człowiek-myśliwy, występujący w roli drapieżnika, bo w czasie polowania spotkał innego drapieżnika, który również wyruszył na łowy. Po krótkiej wymianie spojrzeń „myśliwi” doszli do wniosku, że polują na tą samą zwierzynę i jeden z nich jest zbędny. Po krótkiej prezentacji wilczej elegancji drapieżnik, niemal obrażony nagłym spotkaniem konkurencji, niespiesznie ruszył w swoją stronę, szukać innego jelenia.

Takie zachowanie wilka potwierdza fakt, że niespecjalnie przejmuje się obecnością człowieka
w bezpośrednim sąsiedztwie. W tym roku zanotowaliśmy wiele potwierdzonych spotkań z wilkiem w roli głównej, co wskazywałoby na to, że Dolina Osy może stać się domem kolejnej już watahy, która postanowiła zamieszkać w lasach Nadleśnictwa Jamy.

Pamiętajmy jednak, że wilk to mięsożerca. Wszędzie, gdzie się pojawia, pojawiają się ofiary.
W miejscu spotkania wilka, trzy lata temu wilcza wataha zagryzła kilkanaście owiec, pasących się wokół pobliskiej posesji a dzikiej zwierzyny nie sposób policzyć.

 

Zdjęcia: www.lowiecki.pl

Film: Tomasz Zielaskiewicz