Aktualności Aktualności

Wiosna – nowy rozdział

Po nadspodziewanie „zimowej zimie” w stosunku do ostatnich lat, w której kilkuletnie dzieci mogły po raz pierwszy w swoim życiu ulepić bałwana, przyszedł czas na długo oczekiwaną przez wszystkich wiosnę.

W tym roku wiosna w stosunku do kalendarzowego terminu jest nieco spóźniona, jednak przyroda jest już gotowa na jej przyjście. Najlepiej widać to po zachowaniu ptaków, które przy każdym rozpogodzeniu i „złapaniu” promieni słonecznych są bardzo pobudzone, chętnie śpiewają i dosłownie widać po nich radość. Inne zwierzęta również są bardziej skłonne do wygrzewania się w słońcu, radosnych podskoków czy brykania, oraz zwiększenia swojej aktywności.

Jak widać ludzie mają całkiem sporo wspólnego z naszymi braćmi mniejszymi, bo któż nie wygrzewał się wiosną w pierwszych promieniach słonecznych, któż nie ma świeżych pomysłów i planów w tym czasie, któż nie ma więcej sił do działania?

Warto wykorzystać choć część tych sił, by dać przyrodzie coś od siebie, wybierając się na spacer weźmy ze sobą rękawiczki i worek na śmieci i pozbierajmy po drodze śmieci. Jeśli mamy działkę to zasadźmy na niej nowe drzewko. Jeśli mamy sąsiada, który wyłącznie korzysta z natury, a nic jej nie oferuje w zamian spróbujmy z nim porozmawiać na ten temat.

Wiosna to w pewnym sensie nowy rozdział życia, zacznijmy go dobrze, mądrze, a z pewnością natura będzie się nam konsekwentnie odwdzięczać świeżym powietrzem, zdrową wodą, żyzną glebą.

   Niech Wszystkim Bór Darzy!

 

Tekst: Adrian Kusz

Zdjęcia: Małgorzata Nogalska, Grzegorz Kozłowski

Materiały do pobrania