Aktualności Aktualności

Wspólna kontrola policjantów z leśnikami w miejscach sprzedaży choinek

Mundurowi z chełmińskiej komendy Policji wspólnie z pracownikami Nadleśnictwa Jamy kontrolowali miejsca sprzedaży choinek. Funkcjonariusze sprawdzili również tereny leśne i szkółki, w których może dochodzić do kradzieży świątecznych drzewek.

Okres przed Świętami Bożego Narodzenia to nie tylko czas intensywnych przygotowań do kolacji wigilijnej i dni świątecznych, ale także okres, kiedy nieuczciwi sprzedawcy próbują zarobić, oferując towar niekoniecznie pochodzący z legalnego źródła.

Wspólne działania policjantów i pracowników Lasów Państwowych miały na celu eliminację procederu sprzedaży choinek pochodzących z kradzieży. Mundurowi sprawdzali dokumenty potwierdzające pochodzenie i legalność oferowanego towaru.

Funkcjonariusze wspólnie z leśniczym sprawdzili również miejsca, gdzie może dochodzić do kradzieży drzewek z lasu i szkółek leśnych.

Nabywając drzewka niewiadomego pochodzenia musimy zdawać sobie sprawę, że w ten sposób wspieramy nieuczciwych handlarzy, którzy w nielegalny sposób weszli w posiadanie oferowanego towaru, kradnąc go z lasu. Złodzieje stanowią dodatkowo nieuczciwą konkurencję dla sprzedawców, którzy legalnie zarabiają na życie.

Dlatego też interesujmy się, czy choinka, która ma stanąć w naszym domu pochodzi z legalnego źródła, bo mamy do tego prawo. W przypadku podejrzenia, że drzewko pochodzi z nielegalnego źródła, zawsze należy poprosić sprzedawcę o rachunek albo asygnatę, czyli dokument potwierdzający, że drzewka zostały wycięte legalnie.