Aktualności Aktualności

Wspólnie posadzili nowy las

Marzec i kwiecień to miesiące szczególnie ważne dla gospodarki leśnej. W tym czasie do życia budzą się rośliny i zwierzęta, a leśnicy muszą „zakasać rękawy” by nadążyć za szybkim tempem budzącej się przyrody i zdążyć we właściwym czasie posadzić nowe pokolenie drzew. Tam gdzie to możliwe stosuje się odnowienie naturalne, jednak nie wszędzie warunki na to pozwalają. W takich przypadkach stosuje się odnowienie sztuczne, polegające na ręcznym, bądź mechanicznym sadzeniu sadzonek.

Na zaproszenie Nadleśniczego Nadleśnictwa Jamy na  jednej z przygotowanych powierzchni w Leśnictwie Dusocin w minione sobotnie południe (23.04.) wszyscy chętni z pobliskich miejscowości wspólnie z pracownikami firmy Kitron Sp. z o.o i ich rodzinami posadzili kolejne pokolenie lasu. Po krótkim instruktażu leśniczego uczestnicy odebrali sadzonki z specjalnie przygotowanego dołu do ich przechowywania, wzięli szpadle w dłoń i ruszyli w las. Pogoda była iście wiosenna, a humory mimo ciężkiej pracy włożonej w sadzenie, również dopisywały. Trzeba przyznać, że integracja na świeżym powietrzu nie ma sobie równych. A wszystko to dało efekt w postaci posadzonych około 1200 sadzonek dębu!

Dla najmłodszych, którzy zmęczyli się trudem pracy w lesie nie zabrakło leśnych gier i zabaw, podczas których  zdobyli oni wiedzę na temat fauny i flory naszych lasów.

Po ciężkiej pracy dla wszystkich uczestników czekał ciepły poczęstunek w postaci grochówki i kiełbasek z ogniska.

Dziękujemy za przybycie i stworzenie przemiłej atmosfery oraz za nowy  las, który przetrwa ponad sto lat. Było warto!