Aktualności
XXI Warsztaty ekologiczne
W dniach 8-9 maja odbyły się XXI Warsztaty Ekologiczne pod hasłem "Wszystkie barwy Ziemi".
Współorganizatorzy:
Zespół Szkół i Placówek nr 1 w Świeciu nad Osą, Starostwo Powiatowe w Grudziądzu,
Polski Klub Ekologiczny Oddział Pomorsko - Kujawski, Muzeum w Grudziądzu, Nadleśnictwo Jamy, Nadleśnictwo Lidzbark, Welski Park Krajobrazowy, Komenda Hufca ZHP w Lidzbarku, Zespół Ekonomiczno – Administracyjny Szkół i Przedszkoli w Lidzbarku. Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Lidzbarku
W słoneczny i ciepły piątkowy poranek spotkaliśmy się z uczestnikami warsztatów
w gościnnym Zespole Szkół i Placówek nr 1 w Świeciu nad Osą, skąd udaliśmy się do Bydgoszczy. Mnóstwem barw Ziemi powitał nas Ogród Botaniczny Bydgoskiego Oddziału Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin. Uczestnicy warsztatów plastycznych i fotograficznych znaleźli tu mnóstwo godnych uwiecznienia okazów roślin zarówno krajowych, jak i pochodzących z różnych stron świata. Będąca w zdecydowanej większości grupa przygotowująca się do konkursu z wiedzy ogólnej miała okazję zapoznać się z kolekcjami roślin użytkowych oraz możliwościami ich wykorzystania. Dr Jan Schmidt zaprezentował również nowoczesną kotłownię na biomasę roślinną, zapewniającą ciepło budynkom i szklarniom IHAR - u. Kolejnym punktem warsztatów była wizyta w Małej Elektrowni Wodnej „Kujawska" na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy, gdzie dowiedzieliśmy się jak z energii płynącej wody powstaje prąd. Poza elektrownią wodną znajduje się tu również niezwykła kolekcja zabytkowych odbiorników radiowych, telewizorów i wielu innych urządzeń, prawdziwych perełek techniki. Opiekun kolekcji Pan Marian Stróżyński to skarbnica wiedzy nie tylko z zakresu energetyki, o zgromadzonych eksponatach opowiada z niezwykłą pasją i uczuciem. Jesteśmy ogromnie wdzięczni właścicielom MEW „Kujawska" za umożliwienie zwiedzenia miejsca w tak wspaniały sposób łączącego historię z nowoczesnością oraz Panom Marianowi Stróżyńskiemu i Sławomirowi Muchowskiemu za poświęcony czas i przekazaną wiedzę.
Pomimo tylu wrażeń nasz dzień pracy jeszcze się nie skończył. Po powrocie do Świecia n. Osą i chwili odpoczynku odbył się ciąg dalszy zajęć. Na „plastyków" czekał już artysta plastyk Leszek Pawlikowski oraz Zygmunt Mężykowski z MGOK w Lidzbarku, w teren wyruszyli również „fotograficy" pod wodzą Mateusza Kosowicza. „Wiedzowcy" skupili się na prezentacji Hanny Grudzieckiej podsumowującej zajęcia w Bydgoszczy.
Miłym zakończeniem dnia była wieczornica, ze świeczkowiskiem (zamiast ogniska) i harcerską pieśnią, jako że wśród obecnych nie zabrakło członków Komendy Hufca ZHP w Lidzbarku Wielkim pod wodzą Komendantki Danieli Gawińskiej. Była to też okazja do spotkania z wicestarostą grudziądzkim Panem Markiem Szczepanowskim i Panią Bożeną Klonowską z Urzędu Gminy w Świeciu nad Osą, którzy opowiedzieli o działaniach na rzecz ochrony środowiska i przyrody podejmowanych przez reprezentowane przez nich jednostki samorządu terytorialnego. Tradycją naszych spotkań jest gawęda łowiecka, którą tym razem poprowadzili Dominika Kaczorowska z Nadleśnictwa Lidzbark i Michał Kosowicz ze Starostwa Powiatowego w Grudziądzu.
Kolejny dzień był równie pracowity. Artyści pod okiem fachowców zajmowali się swoimi pracami konkursowymi, a pozostali podzieleni na dwie grupy zdobywaniem dalszej wiedzy. O walorach Welskiego Parku Krajobrazowego opowiedział Marcin Modrzewski.
Druga grupa pod okiem doktorantki Wydziału Matematyki i Informatyki UMK w Toruniu Sylwii Kosowicz zgłębiała tajniki światła ( rok 2015 ogłoszony został przez UNESCO Międzynarodowym Rokiem Światła i Technologii Wykorzystujących Światło).
Kolejne tematy: „Geofity oraz zioła wykorzystywane w kuchni" i „Sukcesja ekologiczna, znaczenia lasów" realizowane były w terenie. Zajęcia poprowadziły Janina Tarnawska i Hanna Grudziecka. Na warsztatach nie mogło zabraknąć odrobiny historii. O osadnictwie i jego wpływie na środowisko na przestrzeni wieków opowiedziała Wioletta Pacuszka, a o dawnych fortyfikacjach i ich roli w przyrodzie Mariusz Żebrowski z Muzeum w Grudziądzu
Po zakończeniu warsztatów odbyła się część konkursowa.
Wyniki konkursów oraz fotorelacja w wykonaniu profesjonalistów na:
http://www.powiatgrudziadzki.pl/165,edukacja-ekologiczna.html?tresc=5244
Tekst: Hanna Grudziecka