Wydarzenia
Działania ratowniczo - gaśnicze na terenie leśnym
W ubiegły piątek na terenie Nadleśnictwa Jamy odbyły się międzypowiatowe manewry strażackie Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Grudziądzu, jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej wchodzących w skład Plutonów Kompanii Odwodowej Powiatu Grudziądzkiego, Plutonu 3 Grudziądzkiej Kompanii Gaśniczej WOO Chełmniak oraz jednostek ochrony przeciwpożarowej z terenu powiatu kwidzyńskiego we współdziałaniu z przedstawicielami Nadleśnictwa Jamy.
Manewry strażackie w nadleśnictwie to specjalne ćwiczenia organizowane przez służby pożarnicze, mające na celu przygotowanie strażaków do skutecznego reagowania na pożary lasów oraz inne zagrożenia występujące na terenach leśnych. Takie ćwiczenia obejmują m.in.: symulacje pożarów lasów, techniki gaszenia pożarów, rozwiązywanie problemów związanych z zaopatrzeniem wodnym dla większej ilości jednostek gaśniczych, sprawdzenie łączności oraz współpracę z innymi służbami.
Ćwiczebny pożar lasu wybuchł w piątkowy poranek na terenie Leśnictwa Zakurzewo. Zauważony został przez Dyspozytora Punktu Alarmowo-Dyspozycyjnego Nadleśnictwa Jamy, który to zaalarmował straż pożarną oraz służbę terenową nadleśnictwa. Pożar początkowo objął powierzchnię ok 0,10 ha. Jednakże front pożaru zaczął się bardzo szybko rozprzestrzeniać i zwiększać swoje rozmiary. Dodatkowo na miejsce akcji został zadysponowany samolot gaśniczy DROMADER tankujący wodę na lotnisku współpracującym Aeroklub Lisie Kąty oraz śmigłowiec gaśniczy, któremu jako miejsce docelowe zaopatrzenia wodnego wskazano Rzekę Wisłę.
Podczas ćwiczeń wykorzystano nowoczesne technologie – użyty został dron do monitorowania sytuacji, a także system GPS i komunikacja radiowa do koordynacji działań.
Strażacy ćwiczą różne scenariusze pożarów, w tym szybko rozprzestrzeniające się pożary, które są trudne do opanowania. Celem jest nauka szybkiej i skutecznej reakcji, a także koordynacji działań między różnymi jednostkami straży pożarnej.
Takie manewry mają na celu nie tylko doskonalenie umiejętności technicznych strażaków, ale także budowanie zespołowej współpracy oraz przygotowanie do rzeczywistych sytuacji kryzysowych. Dzięki nim można szybciej i skuteczniej reagować na zagrożenia, minimalizując szkody oraz chroniąc życie ludzkie i środowisko.