Wydarzenia Wydarzenia

Nowi mieszkańcy Zwierzyńca

Całkiem niedawno temu, podczas wykonywania codziennych obowiązków Leśniczy Leśnictwa  Zwierzyniec dojrzał wysoko w koronie sędziwej sosny jakieś wielkie gniazdo z którego zerwał się dorosły bielik. Jego zdziwienie było tym większe, że nieopodal tego miejsca dosłownie kilka miesięcy temu wykonywał czyszczenie późne w naturalnym młodniku bukowym i sadził dęba na świeżo przygotowanych i ogrodzonych gniazdach.

To już jedenasta strefa wyznaczona dla ochrony bielika w Nadleśnictwie Jamy. Poza bielikami spokojną przystań w Jamach znalazły trzy pary bocianów czarnych i orlik krzykliwy. Obecność kolejnego gniazda to kolejny dowód na właściwie prowadzoną gospodarkę leśną przez Lasy Państwowe, która przynosi wymierne efekty. To m.in. w trosce o ten gatunek rezygnujemy z korzyści gospodarczych, wyznaczając wokół gniazd strefy ochronne, w których nie wykonujemy żadnych prac. 

Należy nadmienić, że jeszcze na początku XXw. w Polsce było zaledwie ok. 20 par lęgowych bielików a gatunek uznano za wymierający. Aktualnie populacja polska liczy 1000-1400 par i jest to trzecia pod względem liczebności populacja bielika w Europie, po Norwegii i europejskiej części Rosji.

Zwróćcie proszę uwagę na te królewskie ptaki; zachęcam gorąco do ich obserwacji, oczywiście poza strefami ochronnymi.