Wydarzenia
Znaczenie śniegu dla przyrody
Śnieg to jedna z form wody występującej w przyrodzie. W obecnym świecie przepełnionym szybkością na pierwszy rzut oka za wyjątkiem przyjemności płynącej ze sportów zimowych wydaje się być niepotrzebny. Otóż nic bardziej mylnego.
Śnieg jest przede wszystkim bardzo istotnym magazynem wody. Dzięki temu, że jest ciałem stałym pozostaje w miejscu opadu aż do chwili wzrostu temperatury powyżej 0. Jednak nawet wtedy dzięki swojej strukturze zawierającej duże ilości powietrza między drobinami śniegu topi się powoli. Ta właściwość zdecydowanie spowalnia spływ wody, dzięki czemu gleba lepiej chłonie wilgoć, którą zatrzymuje aż do wiosny, na czas rozpoczęcia wegetacji roślin. Krótko mówiąc śnieg jest doskonałą formą retencji.
Kolejną ważną właściwością śniegu jest działanie izolacyjne. Puszysty śnieg działa na rośliny i glebę jak kołdra. Pokrywa śnieżna chroni rośliny, a także mniejsze zwierzęta i owady przed siarczystymi mrozami, a glebę przed silnym zamarznięciem. Dzięki temu zwierzęta mają łatwiejszy dostęp do pokarmu, a płytko zakorzenione rośliny są mniej narażone na uszkodzenia wynikające z mrozu.
Niektóre zwierzęta nauczyły się wykorzystywać śnieg jako formę schronienia. Ptaki takie jak głuszce, cietrzewie i jarząbki wykorzystują zagłębienia śnieżne jako kryjówki, a myszy i nornice tworzą pod śniegiem sieć korytarzy w poszukiwaniu jedzenia unikając bezpośredniego narażenia na wzrok drapieżników.
Jak widać w przyrodzie każdy element jest ważny, bezcenny. Warto czasem pomyśleć co możemy zrobić, żeby zostawić przyrodę w niepogorszonym stanie, nawet ze względu na taką „błachostkę” jak oglądanie śniegu przez nasze wnuki jedynie na zdjęciach.