Asset Publisher
Podpalenia lasów – zagrożenie dla środowiska i ludzi
W ostatnim czasie na terenie Leśnictwa Łunawy miały miejsce liczne pożary lasu. Do niepokojących incydentów dochodzi od początku kwietnia na terenie gminy Stolno – zaczynając od miejscowości Klęczkowo, poprzez Paparzyn, kończąc na Nowejwsi Chełmińskiej.
Spaleniu uległo poszycie leśne oraz pnie drzew o łącznej powierzchni ponad 0,95 ha. Zniszczeniu uległy również urządzenia łowieckie. Akcje dogaszania pożarzysk trwały za każdym razem do późnych godzin nocnych. Niestety za większością pożarów wciąż stoi człowiek. I tak też było tym razem, ponieważ przyczyną pożarów były podpalenia.
Podpalenia lasów stanowią poważne zagrożenie zarówno dla przyrody, jak i dla ludzi. W wielu przypadkach są to celowe działania człowieka, które prowadzą do nieodwracalnych strat. Skutki takich pożarów są tragiczne. Ginie wiele gatunków roślin i zwierząt, niszczone są naturalne siedliska, a proces odnowy lasu trwa dziesiątki lat.
Pożary lasów przyczyniają się również do zanieczyszczenia powietrza, ponieważ uwalniane są ogromne ilości dwutlenku węgla, co pogłębia efekt cieplarniany i zmiany klimatu. Dym z pożarów może zagrażać zdrowiu ludzi, powodując problemy z oddychaniem czy choroby układu oddechowego. Ponadto ogień zagraża życiu mieszkańców okolicznych terenów oraz ich dobytkowi.
Walka z podpaleniami wymaga zwiększenia kontroli nad terenami leśnymi, edukacji społeczeństwa i surowego karania sprawców. Tylko odpowiedzialne działania mogą powstrzymać niszczycielskie skutki tego procederu.
W trosce o bezpieczeństwo, na terenie leśnym zostały zamontowane fotopułapki, a okolica jest regularnie patrolowana przez Policję oraz Straż Leśną. Mamy nadzieję, że te działania pomogą szybko ustalić sprawcę.
Apelujemy do mieszkańców: jeśli widzieliście kogoś podejrzanego lub posiadacie jakiekolwiek informacje, które mogą pomóc w ustaleniu sprawcy – prosimy o kontakt z Punktem Alarmowo-Dyspozycyjnym Nadleśnictwa Jamy, Strażą Leśną Nadleśnictwa lub bezpośrednio z Policją.