Wydawca treści Wydawca treści

Gospodarka łowiecka

Łowiectwo często jest integralną częścią leśnictwa. W leśnych ostępach spotyka się pasja łowiecka i prowadzenie gospodarki leśnej. Leśnicy muszą pogodzić często sprzeczne interesy obu grup

Gospodarka łowiecka w Nadleśnictwie Jamy
W zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa znajdują się 2 rejony hodowlane: Rejon Hodowlany Grudziądzki (tereny powiatu grudziądzkiego i część powiatu chełmińskiego) i Rejon Hodowlany Brodnicki (powiat nowomiejski) w większości w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Brodnica.

W wyniku corocznej inwentaryzacji zwierzyny, przeprowadzonej na początku marca zinwentaryzowano Zwierzynę łowną w następującej liczbie:
 

 1. W Grudziądzkim Rejonie Hodowlanym:
      - łosie 77 sztuk;
      - jelenie 192 sztuki;
      - daniele 383 sztuki;
      - sarny 2794 sztuki;
      - dziki 195 sztuki.

 

 1. W Brodnickim Rejonie Hodowlanym:
      - łosie 42 sztuki;
      - jelenie 175 sztuk;
      - daniele 12 sztuk;
      - sarny 688 sztuk;
      - dziki 44 sztuki.

Ponadto w wyniku całorocznej obserwacji zwierzyny na terenie całego Nadleśnictwa Jamy zainwentaryzowano blisko 100 stanowisk bobra! Stały monitoring zwierzyny potwierdził także bytowanie 33 sztuk wilka w jamskich lasach.

 

Więcej o łowiectwie w Lasach Państwowych


Zwalczanie grypy ptaków (HPAI)

Informujemy o zwalczaniu wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI). Zamieszczamy w załączniku Komunikat Inspekcji Weterynaryjnej oraz Rozporządzenie nr 1/2021 Powiatowego Lekarza Weterynarii w Grudziądzu z dnia 26 kwietnia 2021r.