Zanocuj w lesie

NADLEŚNICTWO JAMY

 

Nadleśnictwo Jamy wyznaczyło specjalne obszary leśne o powierzchni ponad 1300 hektarów, gdzie miłośnicy bushcraftu i survivalu mogą uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach. W ramach realizacji programu „Zanocuj w lesie” udostępniamy Państwu 3 obszary leśne na terenie następujących leśnictw:

 

 • Obszar 1 – leśnictwo Łunawy, oddziały: 119 -122; 123 g, h, i; 152 - 155; 156 a, b, d, f, g, 166 – 170.
 • Obszar 2 – leśnictwa  Dusocin, Zarośle, oddziały: 40 - 44; 54 - 59; 78; 79 a, b, c, d, f, g, h; 80; 81 a, b, c, d, g, h; 82- 83; 101 – 104.
 • Obszar 3 – leśnictwa Lipowa Góra, Łąkorz, oddziały: 92 - 96; 124 a, b, d, f, g; 125 a, b, c, d, f, g, h, i, j, k, l; 126 - 129; 136 – 137; 138 a, c, d; 139 b, f, g, h, i j; 140 a, b, c, d, f, g, h, i j, k, l, m; 141; 142 a, b, c d, f, h; 156 – 159.

 

widoczne na poniższych mapach:

 

 

 

 

Lokalizacja widoczna jest również na mapie oraz z poziomu aplikacji Mbdl android lub iOS

Z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.

 

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:

 1. Regulaminem korzystania z obszaru.
 2. Mapą okresowego zakazu wstępu do lasu. Przed  wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem.
 3. Zasadami bezpiecznego korzystania z lasu.
 4. Z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze.
 5. W okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu! 
  1. terminy polowań zbiorowych: obecnie nie dotyczy
 1. Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza oraz przesłanie go na adres jamy@torun.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.
 2. Rozpalenie ogniska jest możliwe jedynie w miejscach do tego wyznaczonych przez nadleśniczego. Jeśli zależy Ci na rozpaleniu ognia, zaplanuj wycieczkę tak, aby uwzględniała miejsca do tego przeznaczone. Wyznaczonymi miejscami do rozniecania ognia są miejsca na ognisko:
 • na obszarze 1 miejsce na ognisko w oddz. 121 j,
 • na obszarze 2 w oddz. 78 i
 • na obszarze 3 w oddz. 159 b. W razie wątpliwości skontaktuj się z koordynatorem programu w nadleśnictwie.
 1. Na obszarach objętych Programem „Zanocuj w lesie” w Nadleśnictwie Jamy żyją na wolności wilki, istnieje również zagrożenia ze strony kleszczy, żmij oraz spadających gałęzi.

 

Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie: tel. 608 559 840

 

 

 

 

Przygotuj się odpowiednio na wyjście w teren.

 

 

W przypadku nagłego załamania pogody

 

 

Nadleśnictwo Jamy przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.

 

 

A gdybyś się zgubił... nie panikuj, tylko

 

 

 

Drogi Turysto, pamiętaj aby zostawić las takim jakim go zastałeś!
Śmieci zabierz do domu!

 

 

Ufamy, że pozostawisz to miejsce bez śladu swojej obecności.
Nie jesteś jedynym, który korzysta z tego miejsca.

Miłego pobytu !